Инженерные системы управления зданием BMS. Интеллектуальные здания и сооружения от Green Project Group
553

В даний час практично у всіх комерційних, громадських будівлях і виробничих спорудах BMS впроваджена в якості основної для економії споживання енергоресурсів, створення комфортних умов для перебування людини, забезпечення безпеки.

Це пов'язано з масштабністю об'єктів і необхідності утримання великого штату обслуговуючого персоналу для ефективного управління ними.

Системою управління будівлею BMS (англ. Building Management System, часто використовується абревіатура АСУЗ) називають автоматизовану систему збору даних про стан інженерних систем, їх обробку, виконання дій відповідно до заданих алгоритмів і забезпечення зв'язку в режимі реального часу з оператором.

Коли мова йде про систему управління будинком, котеджем або квартирою, BMS зазвичай називають системою «розумного будинку». На відміну від комерційних об'єктів, вона більше спрямована на створення комфортних умов користування житлом.

Робота АСУЗ полягає в централізованому автоматичному зборі інформації про стан інженерних мереж, внутрішнього і зовнішнього середовища, її комплексному аналізі, управлінні відповідно до закладених алгоритмами обладнанням, яке контролює ту чи іншу інженерну систему.

Як приклад використання BMS можна привести:

  • управління роботою систем і комунікацій з єдиного пульта;
  • регулювання температури всередині приміщень в залежності від її актуальних значень і автоматичне керування опалювальними приладами відповідно до обраної програми;
  • установка рівня освітлення за допомогою датчиків присутності людини і освітленості;
  • узгоджене з роботою системи опалення включення вентиляції і кондиціонування;
  • контроль доступу в будівлю;
  • охоронна і пожежна сигналізації тощо.

Комплексний аналіз даних і узгоджене управління інженерними мережами дозволяє отримати синергетичний ефект, який перевищує сумарну ефективність автоматизації окремих систем.

Архітектура BMS.

Архітектура АСУЗ має трьох-рівневу структуру.

  1. Верхній рівень забезпечує адміністрування інженерних систем оператором на основі отриманих в режимі реального часу даних. Також на цьому рівні здійснюють управліннями алгоритмами.
  2. На середньому рівні забезпечується збір інформації та виконання програм на її основі.
  3. Нижній рівень включає в себе кошти збору даних, кінцеві пристрої (газові котли, насоси підкачки, освітлювальні прилади і т.п.) і системи зв'язку між ними.

Таким чином, участь людини в життєзабезпеченні будівлі або споруди обмежується верхнім рівнем, при цьому в штатних ситуаціях воно зводиться до мінімуму.

Технічна основа BMS.

Інтелектуальна система управління будівлею вимагає технічного забезпечення. У спрощеному варіанті вона має на увазі:

  • наявність обчислювальної машини (процесора), засобів управління і комунікації з оператором;
  • побудова структурованої кабельної мережі для якісної передачі даних і команд управління;
  • систему збору даних (датчиків);
  • кінцевого обладнання, здатного перетворювати команди в результативні дії.
  • В якості такого можуть виступати як електронні прилади з відповідним програмним забезпеченням, так і механічні пристрої, що працюють під управлінням контролерів.

    Основная проблема, с которой сталкиваются во время комплектации систем управления зданиями и сооружениями – низкий уровень унификации оборудования. Однако можно отметить, что на рынке все чаще появляются предложения, которые предлагают комплексный подход к решению этого вопроса.